Území / data
|
Egypt |
Kanaán |
Ebla |
Mari |
Akshak / Akkad
|
Kish |
Uruk |
Adab |
Umma
|
Lagash |
Ur |
Elam
|
|
Předchází: Chronologie neolitu
|
4000–3200 př. N. L
|
Naqadská kultura (4000–3100 př. N. L.)
|
Proto-Cannaanites
|
Sumerské období (4000–2340 př. N. L.)
|
Susa I.
|
Předdynastické období (4000–2900 př. N. L.)
|
Naqada I Naqada II
|
Vztahy Egypt - Mezopotámie
|
Období Uruk (4 000–3 300 př. N. L.)(Anonymní „kněží -králové “) Legendární předdeluvští vládci: VEridu:Alulim,Alalngar, poté vBad-tibira:En-men-lu-ana,En-men-gal-ana„Dumuzid, pastýř, poté vLarag:En-sipad-zid-ana, pak vZimbiru:En-men-dur-ana, pak vShuruppag:Ubara-Tutu„ pak sepřehnalapovodeň“
|
Susa II (Uruk vliv nebo kontrola)
|
3200–3100 př. N. L
|
Protodynastické období ( Naqada III ) Raní nebo legendární králové:
|
Prsty horního Egypta Hlemýžď Ryby Pen-Abu Čáp zvířat Canide Bull Scorpion I Shendjw Iry-Hor Ka Scorpion II Narmer / Menes
|
Dolní Egypt Hedju Hor Ny-Hor Hsekiu Khayu Tiu Thesh Neheb Wazner Nat-Hor Mekh Double Falcon Wash
|
3100–2900 př. N. L
|
Rané období dynastie První dynastie Egypta
Narmer Menes Hor-Aha Djer Djet Merneith ♀ Den Anedjib Semerkhet Qa'a Sneferka Horus Bird
|
Kanaánci
|
Období Jemdeta Nasra
|
Proto-Elamite období ( Susa III ) (3100-2700 BCE)
|
Velká povodeň
|
2900 př. N. L
|
Druhá dynastie Egypta
Hotepsekhemwy Nebra / Raneb Nynetjer Ba Nubnefer Horus Sa Weneg-Nebty Wadjenes Senedj Seth-Peribsen Sekhemib-Perenmaat Neferkara I Neferkasokar Hudjefa I Khasekhemwy
|
Rané dynastické období I (2900–2700 př. N. L.)
|
First Eblaite Kingdom (semitský)
|
První království Mari (semitské)
|
Kish I dynastie Jushur,Kullassina-bel Nangishlishma, En-tarah-ana Babum,Puannum,Kalibum
|
2800 př. N. L
|
Kalumum Zuqaqip Atab Mashda Arwium Etana Balih En-me-nuna Melem-Kish Barsal-nuna
|
Dynastie Uruk I Mesh-ki-ang-gasher
|
Enmerkar („dobyvatel Aratty “)
|
2700 př. N. L
|
Rané dynastické období II (2700–2600 př. N. L.)
|
|
|
Zamug , Tizqar , Ilku Iltasadum
|
Lugalbanda Dumuzid, rybář
|
En-me-barage-si („učinil zemi Elam podrobenou“)
|
Aga z Kish
|
Gilgameš
|
Starolamské období (2700–1500 př. N. L.)
Vztahy Indus-Mezopotámie
|
2600 př. N. L
|
Třetí dynastie Egypt
Djoser Sechemchet Sanacht Nebka Khaba Qahedjet Huni
|
Rané dynastické období III (2600–2340 př. N. L.)
|
Sagisu Abur-lim Agur-lim Ibbi-Damu Baba-Damu
|
|
Dynastie Kish II (5 králů) Uhub Mesilim
|
Ur-Nungal Udulkalama Labashum
|
Lagash En-hegal Lugalshaengur
|
Ur A-Imdugud Ur-PabilsagMeskalamdug(královnaPuabi)Akalamdug
|
Enun-dara-anna Mes-he Melamanna Lugal-kitun
|
Adab Nin-kisalsi Me-durba Lugal-dalu
|
|
2575 př. N. L
|
Staré království Egypta Čtvrtá dynastie Egypta Snefru ChufuDjedefreKhafre Bikheris MenkaureShepseskaf Thamphthis
|
Ur I dynastie Mesannepada „král Ur a Kish“, vítězný nad Urukem
|
2500 př. N. L
|
Fénicie (2 500–539 př. N. L.)
|
Druhé království Mari (semitské) Ikun-Shamash Iku-ShamaganAnsudSa'umuIshtup-IsharIkun-MariIblul-IlNizi
|
Akshakova dynastie Unzi Undalulu
|
Kish III dynastie Ku-Baba
|
Enshakushanna dynastie Uruk II
|
Hrnek-si
|
Umma dynastie
Pabilgagaltuku
|
Dynastie Lagash I
Ur-NansheAkurgal
|
A'annepada Meskiagnun Elulu Balulu
|
Dynastie Awan Peli Tata Ukkutahesh Hishur
|
2450 př. N. L
|
Za páté dynastie Egypt
Veserkaf Sahure Neferirkare Raneferef Shepseskare Niuserre Menkauhor Džedkare Unase
|
Enar-Damu Ishar-Malik
|
Ush Enakalle
|
Elamitské invaze (3 králové)
|
Shushuntarana Napilhush
|
2425 př. N. L
|
Kun-Damu
|
Eannatum (král Lagash, Sumer, Akkad, dobyvatel Elam)
|
2400 př. N. L
|
Adub-Damu Igrish- Halam Irkab-Damu
|
Urur
|
Kish IV dynastie Puzur-Suen Ur-Zababa
|
Lugal-kinishe-dudu Lugal-kisalsi
|
E-iginimpa'e Meskigal
|
Ur-Lumma Il Gishakidu (královna Bara-irnun )
|
Enannatum Entemena Enannatum II Enentarzi
|
Dynastie Ur II Nanni Mesh-ki-ang-Nanna II
|
Kiku-siwe-tempti
|
2380 př. N. L
|
Šestá dynastie Egypta Teti Userkare Pepi I Merenre Nemtyemsaf I Pepi II Merenre Nemtyemsaf II Netjerkare Siptah
|
Adab dynastie Lugalannemundu „král čtyř stran světa“
|
2370 př. N. L
|
Isar-Damu
|
Enna-Dagan Ikun-Ishar Ishqi-Mari
|
Invaze do Mari Anbu, Anby, Bazi, Zizi z Mari, Limer, Sharrum-iter
|
Ukush
|
Lugalanda Urukagina
|
Luh-ishan
|
2350 př. N. L
|
Puzur-Nirah Ishu-Il Shu-Sin
|
Dynastie Uruk III Lugalzagesi (guvernér Ummy, král všeho Sumeru)
|
2340 př. N. L
|
|
Akkadské období (2340–2150 př. N. L.)
|
Akkadská říše (semitská) Sargon z Akkadu Rimush Manishtushu
|
Akkadští guvernéři: Eshpum Ilshu-rabi Epirmupi Ili-ishmani
|
2250 př. N. L
|
Naram-Sin
|
Lugal-ushumgal (vazal Akkadians)
|
2200 př. N. L
|
První přechodné období Sedmá dynastie Egypta Osmá dynastie Egypta
|
Second Eblaite Kingdom ( Semitic )
(Vassals of UR III)
|
Shakkanakku dynastie (semitský) ididish Shu-Dagan Ishma-Dagan (Vassals of Akkadians)
|
Shar-Kali-Sharri
|
Igigi , Imi , Nanum , Ilulu (3 roky) Dudu Shu-Turul
|
Dynastie Uruk IV Ur-nigin Ur-gigir
|
|
Dynastie Lagash II. Puzer-Mama Ur- NingirsuIPirig-me Lu-Baba Lu-gula Ka-ku
|
Hishep-Ratep Helu Khita Puzur-Inshushinak
|
2150 př. N. L
|
Devátá dynastie Egypta Meryibre Khety Neferkare VII Nebkaure Khety Setut
|
Neo-sumerské období (2 150–2 000 př. N. L.)
|
Nûr-Mêr Ishtup-Ilum Ishgum-Addu Apil-kin
|
Gutianská dynastie (21 králů)
La-erabum Si'um
|
Kuda (Uruk) Puzur-ili Ur-Utu
|
|
Umma II dynastie Lugalannatum (vazal Gutians)
|
Ur-Baba Gudea
Ur-Ningirsu Ur-gar Nam-mahani
|
Tirigan
|
2125 př. N. L
|
Desátá dynastie Egypta Meryhathor Neferkare VIII Wahkare Khety Merykare
|
Iddi-ilum Ili-Ishar Tura-Dagan Puzur-Ishtar Hitial-Erra Hanun-Dagan (Vassals of Ur III)
|
Uruk V dynastie Utu-hengal
|
2100 př. N. L
|
Dynastie Ur III „Kings of Ur, Sumer and Akkad“Ur-NammuShulgiAmar-SinShu-SinIbbi-Sin
|
2050 př. N. L
|
2000 př. N. L
|
Middle Kingdom of Egypt Eleventh Dynasty of Egypt Mentuhotep I Intef I Intef II Intef III Mentuhotep II Mentuhotep III Mentuhotep IV
|
kolem roku 2000 př. n. l
|
Amorejské invaze
|
Elamitské invaze Kindattu ( dynastie Šimaški )
|
2025-1763 př. N. L
|
Dvanáctá dynastie Egypta Amenemhat I Senusret I Amenemhat II Senusret II Senusret III Amenemhat III Amenemhat IV Sobekneferu ♀
|
Třetí eblaitské království (semitské) Ibbit-Lim Immeya Indilimma
|
Staré asyrské říše (2025-1378 BCE) Puzur-Aššur I Shalim-ahum Ilu-Shuma Erishum I Ikunum Sargon I Puzur-Aššur II Naram-Sin Erishum II Shamshi-Adad I Ishme-Dagan I Mut-Ashkur Rimush Asinum Aššur-dugul Aššur -apla-idi Nasir-Sin Sin-namir Ipqi-Ishtar Adad-salulu Adasi Bel-bani Libaya Sharma-Adad Iptar-Sin Bazaya Lullaya Shu-Ninua Sharma-Adad II Erishum III Shamshi-Adad II Ishme-Dagan II Shamshi-Adad III Ashur-nirari I Puzur-Ashur III Enlil-nasir I Nur-ili Ashur-shaduni Ashur-rabi I Ashur-nadin-ahhe I Enlil-Nasir II Ashur-nirari II Ashur-bel-nishhu Ashur-rim-nisheshu Ashur-nadin -ahhe II
|
Isin-Larsa období ( Amorites ) Dynastie Isinu :Ishbi-Erra Shu-Ilishu Iddin-Dagan Ishme-Dagan Lipit-Eshtar Ur-Ninurta Bur-Suen Lipit-Enlil Erra-imitti Enlil-Bani Zambiya Iter-pisha Ur-du-Kuga Suen-magir Damiq-ilishu dynastie Larsy:Naplanum Emisum Samium Zabaia Gungunum Abisare Sumuel Nur-Adad Sin-Iddinam Sin-Eribam Sin-Iqisham Silli-Adad Warad-Sin Rim-Sin I(...)Rim-Sin II
|
Sukkalmahova dynastie
Siwe-Palar-Khuppak
|
1894–1595 př. N. L
|
Druhé přechodné období Třináctá dynastie Egypta Čtrnáctá dynastie Egypta
|
Abraham ( biblický )
|
Yamhad
|
První babylonská dynastie („staré babylónské období“) ( Amorejci ) Sumu-abum Sumu-la-El Sin-muballitSabium Apil-Sin Sin-muballit Hammurabi Samsu-iluna Abi-eshuh Ammi-ditana Ammi-saduqa Samsu-DitanaČasníkassitští
vládci
|
Druhá babylonská dynastie („ Sealand Dynasty “) Ilum-ma-ili Itti-ili-nibi Damqi-ilishu Ishkibal Shushushi Gulkishar m DIŠ + U-EN Peshgaldaramesh Ayadaragalama Akurduana Melamkurkurra Ea-gamil
|
Šestnáctá dynastie
Abydos Dynasty
Sedmnáctá dynastie
|
Patnáctá dynastie Egypta („ Hyksos “)
Semqen 'Aper-'Anati Sakir-Har Khyan Apepi Khamudi
|
Mitanni (1600–1260 př. N. L. )KirtaShuttarna IParshatatar
|
1531–1155 př. N. L
|
Nové království Egypta Osmnáctá dynastie Egypta Ahmose I. Amenhotep I.
|
Třetí Babylonian dynastie ( Kassites ) Agum-Kakrime Burnaburiash I Kashtiliash III Ulam-Buriaš Agum III Karaindash Kadashman-harbe I Kurigalzu I Kadashman-Enlil I Burnaburiash II Kara-hardash nacisty Bugash Kurigalzu II Nazimaruttaš Kadashman-Turgu Kadashman-Enlil II Kudur-Enlil Shagarakti-Shuriash Kashtiliashu IV Enlil-nadin-shumi Kadashman -Harbe II Adad-shuma-iddina Adad-shuma-usur Meli-Shipak II Marduk-apla-iddina I Zababa-shuma-iddin Enlil-nadin-ahi
|
Období středního elamitu
(1500–1100 př. N. L.) Kidinuidská dynastie Igehalkidská dynastie Untash-Napirisha
|
Thutmose I Thutmose II Thutmose III
|
Hatšepsut ♀ Amenhotep II Thutmose IV Amenhotep III Achnaton Smenkhkare Neferneferuaten ♀ Tutanchamon Ay Horemheb
|
Chetitská říše
|
Devatenácté dynastie Egypt Ramesse I Seti I Ramesse II Merneptah Amenmesses Seti II Siptah Tausret ♀
|
Elamitská říše Shutrukidská dynastie Shutruk-Nakhunte
|
1155–1025 př
|
Dvacátá dynastie Egypta
Setnakhte Ramesse III Ramesse IV Ramesse V Ramesse VI Ramesse VII Ramesse VIII Ramesse IX Ramesse X Ramesse XI
Třetí přechodné období
Dvacátá první egyptská dynastie Smendes Amenemnisu Psusennes I Amenemope Osorkon starší Siamun Psusennes II
|
Fénické
izraelské království Saul Ish-bosheth David Solomon
|
Státy syro-chetitů
|
Střední asyrská říše Eriba-Adad I Ashur-uballit I Enlil-nirari Arik-den-ili Adad-nirari I Shalmaneser I Tukulti-Ninurta I Ashur-nadin-apli Ashur-nirari III Enlil-kudurri-usur Ninurta-apal-Ekur Ashur- dan I Ninurta-tukulti-Ashur Mutakkil-Nusku Ashur-resh-ishi I Tiglath-PileserI Asharid-apal-Ekur Ashur-bel-kala Eriba-Adad II Shamshi-Adad IV Ashurnasirpal I Shalmaneser II Ashur-nirari IV Ashur-rabi II Ashur-resh-ishi II Tiglath-Pileser II Ashur-dan II
|
Čtvrtá babylónská dynastie („ Isinova druhá dynastie “) Marduk-kabit-ahheshu Itti-Marduk-balatu Ninurta-nadin-shumi Nebuchadnezzar I Enlil-nadin-apli Marduk-nadin-ahhe Marduk-shapik-zeri Adad-apla-iddina Marduk- ahhe-eriba Marduk-zer-X Nabu-shum-libur
|
Neolamské období (1100–540 př. N. L.)
|
1025–934 př. N. L
|
Pátá, šestá, sedmá, osmá babylonská dynastie („Období chaosu“) Simbar-shipak Ea-mukin-zeri Kashshu-nadin-ahi Eulmash-shakin-shumi Ninurta-kudurri-usur I Shirikti-shuqamuna Mar-biti-apla-usur Nabû-mukin-apli
|
911–745 př. N. L
|
Dvacetisekundová egyptská dynastie Shoshenq I Osorkon I Shoshenq II Takelot I Osorkon II Shoshenq III Shoshenq IV Pami Shoshenq V Pedubast II Osorkon IV
Dvacátá třetí dynastie Egypta Harsiese A Takelot II Pedubast I Shoshenq VI Osorkon III Takelot III Rudamun Menkheperre Ini
Dvacátá čtvrtá egyptská dynastie Tefnakht Bakenranef
|
Kingdom of Samaria
Kingdom of Judah
|
Novoasyrská říše Adad-nirari II Tukulti-Ninurta II Ashurnasirpal II Shalmaneser III Shamshi-Adad V Shammuramat(regent)Adad-nirari III Shalmaneser IV Ashur-Dan III Ashur-nirari V
|
Devátá babylónská dynastie Ninurta-kudurri-usur II Mar-biti-ahhe-iddina Shamash-mudammiq Nabu-shuma-ukin I Nabu-apla-iddina Marduk-zakir-shumi I Marduk-balassu-iqbi Baba-aha-iddina (pět králů) Ninurta-apla-X Marduk-bel-zeri Marduk-apla-usur Eriba-Marduk Nabu-shuma-ishkun Nabonassar Nabu-nadin-zeri Nabu-shuma-ukin II Nabu-mukin-zeri
|
Humban-Tahridova dynastie
Urtak Teumman Ummanigash Tammaritu I Indabibi Humban-haltash III
|
745–609 př. N. L
|
Dvacátá pátá dynastie Egypta („ Černí faraoni “) Piye Shebitku Shabaka Taharqa Tanutamun
|
Novoasyrská říše
( Sargonid dynastie ) Tiglath-Pileser † Shalmaneser † Marduk-apla-iddina II Sargon † Sancheríb † Marduk-Zakir-Shumi II Marduk-apla-iddina II Bel-Ibni Aššur-Nadin-Shumi † Nergal-ushezib Mushezib-Marduk Esarhaddon † Aššurbanipal Ashur- etil -ilani Sinsharishkun Sin-shumu-lishir Ashur-uballit II
|
Asyrské dobytí Egypta
|
|
626–539 př. N. L
|
Dvacátá šestá dynastie Egypta Necho I Psamtik I Necho II Psamtik II Wahibre Ahmose II Psamtik III
|
Novobabylonská říše Nabopolassar Nebuchadnezzar II Amel-Marduk Neriglissar Lábaši-Marduk Nabonidus
|
Střední říše Deioces Phraortes Madius Cyaxares Astyages
|
539–331 př. N. L
|
Dvacátá sedmá dynastie Egypta ( dobytí Achajmenovců Egypta )
|
Achaemenidská říše Cyrus Cambyses Darius I Xerxes Artaxerxes I Darius II Artaxerxes II Artaxerxes III Artaxerxes IV Darius III
|
Dvacátá osmá dynastie Egypta Dvacátá devátá dynastie Egypta Třicátá dynastie Egypta
|
Třicátá první egyptská dynastie
|
331–141 př. N. L
|
Ptolemaiovci Ptolemaios I. Soter Ptolemaios Keraunos Ptolemaios II Philadelphus Ptolemaios III Euergetes Ptolemaios IV Philopator Ptolemaios V Epiphanes Kleopatra I Syra (regent) Ptolemy VI Philometor Ptolemaios VII Neos Philopator Cleopatra II Philometor Sótér Ptolemaios VIII Physcon Kleopatra III Ptolemaios IX Lathyros Ptolemaios X Alexander Berenice III Ptolemaios XI Alexander Ptolemaios XII Auletes Kleopatra VI Tryphaena Berenice IV Epiphanea Ptolemaios XIII Ptolemaios XIV Kleopatra VII Filopátor Ptolemaios XV Caesarion
|
Helénistické období
Dynastie Argead : Alexander I Philip Alexander II Antigonus
Seleucidská říše : Seleucus I Antiochus I Antiochus II Seleucus II Seleucus III Antiochus III Seleucus IV Antiochus IV Antiochus V Demetrius I Alexander III Demetrius II Antiochus VI Dionysus Diodotus Tryphon Antiochus VII Sidetes
|
141–30 př. N. L
|
Judské království Simon Thassi John Hyrcanus Aristobulus I Alexander Jannaeus Salome Alexandra Hyrcanus II Aristobulus II Antigonus II Mattathias
|
Alexander II Zabinas Seleucus V Philometor Antiochus VIII Grypus Antiochus IX Cyzicenus Seleucus VI Epiphanes Antiochus X Eusebes Antiochus XI Epiphanes Demetrius III Eucaerus Philip I Philadelphus Antiochus XII Dionysus Antiochus XIII Asiaticus Philip II
|
Parthian říše Mithridatés I Phraates Hyspaosines Artabanus Mithridata II Gotarzes Mithridata III Orodes I Sinatruces Phraates III Mithridata IV Orodes II Phraates IV Tiridates II Musa Phraates V Orodes III Vonones I Artabanus II Tiridates III Artabanus II Vardanés Gotarzes II Meherdates Vonones II Vologases I Vardanes II Pacorus II Vologázy II Artabanus III Osroes I
|
30 př. N. L. - 618 n. L
|
Roman Empire (Roman dobytí Egypta) Province z Egypta
|
Římská říše Judea
|
Římská říše Sýrie
|
Province of Roman Empire of Mesopotamia
|
Vologázy III Parthamaspates Sinatruces II Mithridates V Vologázy IV Osroes II Vologázy V Vologázy VI Artabanus IV
|
Sasanian Empire Province of Asoristan
Ardashir I Shapur I Hormizd I Bahrám I Bahram II Bahram III Narseh Hormizd II Adur Narseh Shapur II Ardashir II Shapur III Bahram IV Yazdegerd I Shapur IV Khosrow Bahram V Yazdegerd II Hormizd III Peroz I Balash Kavad I Jamasp Kavad I Khosrow I Hormizd IV Khosrow II Bahram VI Chobin Vistahm
|
618–628 n. L
|
Sásánovská říše (Sasanian dobytí Egypta) Province of Egypt Shahrbaraz Sahralanyozan Shahrbaraz
|
Sásánovská říše provincie Asoristan Khosrow II KavadII Ardashir III Shahrbaraz Khosrow III Boran Shapur-i Shahrvaraz Azarmidokht Farrukh Hormizd Hormizd VI Khosrow IV Boran Yazdegerd III PerozIIINarsieh
|
628–641 n. L
|
Egyptská provincie Římské říše
|
Římská říše Judea
|
Římská říše Sýrie
|
Province of Roman Empire of Mesopotamia
|
639–651 n. L
|
Muslimské dobytí Egypta
|
Muslimské dobytí Levant
|
Muslimské dobytí Mezopotámie a Persie
|
|