Kim Dong -moon - Kim Dong-moon
Kim Dong-moon ( Hangul : 김동문, Hanja : 金東文; narozený 22. září 1975) je bývalý jihokorejský badmintonový hráč, který získal hlavní tituly mezi polovinou 90. let a polovinou 20. století (desetiletí) a je široce považován za jednoho z nejlepších. mužské čtyřhry a smíšené čtyřhry v historii badmintonu. Kim upoutal pozornost světa, když nečekaně vyhrál zlatou medaili na akci smíšené čtyřhry s Gil Young-ah na Letních olympijských hrách v Atlantě 1996 . Na své cestě za slávou získal na mistrovství světa 1999 zlaté medaile v mužské i smíšené čtyřhře . Kim a Ra Kyung-min se spojili a stali se jedním z nejsilnějších smíšených dvojic té doby. V dubnu až listopadu 2003 nepustili ani jeden zápas. Vyhráli 10 vítězných turnajů za sebou: 9 po sobě jdoucích závodů Grand Prix a jeden titul mistrovství světa. Jejich vynikající výsledky v roce 2003 vynesly Kimovi a Ra ocenění Eddie Choong Player of the Year. Toto ocenění získal dříve sám v roce 2002. Navzdory jejich nadvládě zlatý pár havaroval ve druhém kole proti dánskému partnerství Jonase Rasmussena a Rikke Olsena na olympiádě v Aténách 2004 . Kim se však vykoupil zlatou medailí v mužské čtyřhře s Ha Tae-kwon . Po olympijských hrách v roce 2004 Kim odešel z hraní a v roce 2005 se oženil se svou bývalou partnerkou smíšené čtyřhry Ra. Kim je v současné době jediným jihokorejským hráčem, který kdy získal olympijské zlato v mužských i smíšených čtyřhrách. V roce 2009 byl uveden do síně slávy BWF .
Kariéra
Letní olympijské hry 1996
Kim soutěžil za Koreu v badmintonu na Letních olympijských hrách 1996 ve smíšené čtyřhře s partnerem Gil Young-ah . Ve finále se shromáždili, aby naštvali své kolegy Korejce Park Joo-bong a Ra Kyung-min 13-15, 15-4, 15-12 a získali zlatou medaili .
Kim také soutěžil ve čtyřhře mužů s partnerem Yoo Yong-sungem , ale v prvním kole akce ho překvapivě vyřadili Michael Søgaard a Henrik Svarrer z Dánska 15-11, 5-15, 18-15 .
Letní olympijské hry 2004
Kim soutěžila za Koreu v badmintonu na Letních olympijských hrách 2004 ve čtyřhře mužů s partnerem Ha Tae-kwonem . Měli bye v prvním kole a porazil Roberta Mateusiak a Michał Łogosz v Polsku ve druhém. Ve čtvrtfinále Kim a Ha porazili Zheng Bo a Sang Yang z Číny 15-7, 15-11. Vyhráli semifinále proti Eng Hian a Flandy Limpele z Indonésie 15-8, 15-2 a porazili kolegy Korejce Lee Dong-soo a Yoo Yong-sung 15-11, 15-4, aby získali zlatou medaili.
Kim také soutěžila ve smíšené čtyřhře s partnerem Ra Kyung-min . V prvním kole měli sbohem a ve druhém porazili Chrise Bruila a Lotte Bruilovou z Nizozemska . Ve čtvrtfinále Kim a Ra podlehli Jonasovi Rasmussenovi a Rikke Olsenovi z Dánska 17-14, 15-8.
Osobní život
Kim je ženatý se svým bývalým partnerem smíšené čtyřhry Ra Kyung-minem a v červenci 2007 se jim narodil syn Han-vlna. Kim v současné době žije v Calgary, Alberta, Kanada.
Úspěchy
olympijské hry
Mužská čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
2000 | Dome , Sydney, Austrálie | Ha Tae-kwon |
Choong Tan Fook Lee Wan Wah |
15–2, 15–8 | Bronz |
2004 | Olympijská hala Goudi , Athény, Řecko | Ha Tae-kwon |
Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
15–11, 15–4 | Zlato |
Smíšená čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1996 | GSU Sports Arena , Atlanta, Spojené státy americké | Gil Young-ah |
Park Joo-bong Ra Kyung-min |
13–15, 15–4, 15–12 | Zlato |
Mistrovství světa
Mužská čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1995 | Sportovní centrum Malley , Lausanne, Švýcarsko | Yoo Yong-sung |
Jon Holst-Christensen Thomas Lund |
12–15, 2–15 | Bronz |
1999 | Brøndby Arena , Kodaň, Dánsko | Ha Tae-kwon |
Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
15–5, 15–5 | Zlato |
2001 | Palacio de Deportes de San Pablo , Sevilla, Španělsko | Ha Tae-kwon |
Tony Gunawan Halim Haryanto |
0–15, 13–15 | stříbrný |
Smíšená čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1999 | Brøndby Arena , Kodaň, Dánsko | Ra Kyung-min |
Simon Archer Joanne Goode |
15–10, 15–13 | Zlato |
2001 | Palacio de Deportes de San Pablo , Sevilla, Španělsko | Ra Kyung-min |
Zhang Jun Gao Ling |
10–15, 15–12, 16–17 | stříbrný |
2003 | National Indoor Arena , Birmingham, Velká Británie | Ra Kyung-min |
Zhang Jun Gao Ling |
15–7, 15–8 | Zlato |
Světový pohár
Smíšená čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1995 | Istora Senayan , Jakarta , Indonésie | Kim Shin-young |
Tri Kusharyanto Minarti Timur |
9–15, 18–13, 12–15 | stříbrný |
Asijské hry
Smíšená čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1998 |
Thammasat Gymnasium 2 , Bangkok, Thajsko |
Ra Kyung-min |
Lee Dong-soo Yim Kyung-jin |
15–6, 15–8 | Zlato |
2002 | Gangseo Gymnasium, Busan, Jižní Korea |
Ra Kyung-min |
Khunakorn Sudhisodhi Saralee Thungthongkam |
11–4, 11–0 | Zlato |
Mistrovství Asie
Mužská čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1999 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium , Kuala Lumpur, Malajsie |
Ha Tae-kwon |
Zhang Jun Zhang Wei |
15–6, 15–4 | Zlato |
2002 |
Stadion Nimibutr , Bangkok, Thajsko |
Ha Tae-kwon |
Sigit Budiarto Candra Wijaya |
15–6, 15–8 | Zlato |
Smíšená čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1995 |
Gymnázium olympijského sportovního centra , Peking, Čína |
Kim Shin-young |
Liu Jianjun Ge Fei |
16–18, 11–15 | Bronz |
1998 |
Stadion Nimibutr , Bangkok, Thajsko |
Ra Kyung-min |
Sun Jun Ge Fei |
15–7, 15–8 | Zlato |
1999 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium , Kuala Lumpur, Malajsie |
Ra Kyung-min |
Liu Yong Ge Fei |
15–7, 15–13 | Zlato |
2001 |
PhilSports Arena , Manila, Filipíny |
Ra Kyung-min |
Bambang Suprianto Minarti Timur |
11–15, 15–4, 15–3 | Zlato |
2004 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium , Kuala Lumpur, Malajsie |
Ra Kyung-min |
Sudket Prapakamol Saralee Thungthongkam |
15–10, 17–16 | Zlato |
Asijský pohár
Mužská čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1996 |
Olympijské gymnázium č. 2 , Soul, Jižní Korea |
Yoo Yong-sung |
Tony Gunawan Rudy Wijaya |
15–10, 15–8 | Zlato |
Smíšená čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1995 | Xinxing Gymnasium, Qingdao, Čína |
Gil Young-ah |
Liu Jianjun Sun Man |
11–15, 15–7, 10–15 | stříbrný |
Mistrovství světa juniorů
Chlapská čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1992 |
Istora Senayan , Jakarta , Indonésie |
Hwang Sun-ho |
Sigit Budiarto Namrih Suroto |
Bronz |
Smíšená čtyřhra
Rok | Místo | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1992 |
Istora Senayan , Jakarta , Indonésie |
Kim Shin-young |
Jim Laugesen Rikke Olsen |
11–15, 17–18 | stříbrný |
IBF World Grand Prix (59 titulů, 9 finalistů)
Světová cena badmintonu je od roku 1983 sankcionována Mezinárodní badmintonovou federací (IBF).
Mužská čtyřhra
Rok | Turnaj | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1995 | Švédská otevřená | Kang Kyung-jin |
Peter Axelsson Pär-Gunnar Jönsson |
5–15, 9–15 | Runner-up |
1995 | Kanada otevřena | Yoo Yong-sung |
Ha Tae-kwon Kang Kyung-jin |
15–12, 6–15, 8–15 | Runner-up |
1997 | US Open | Ha Tae-kwon |
Liu Yong Zhang Wei |
15–3, 6–15, 15–12 | Vítěz |
1997 | Hong Kong otevřen | Ha Tae-kwon |
Eng Hian Hermono Yuwono |
15–4, 15–12 | Vítěz |
1999 | Švédská otevřená | Ha Tae-kwon |
Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
15–11, 15–5 | Vítěz |
1999 | Japonsko otevřené | Ha Tae-kwon |
Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
15–6, 15–4 | Vítěz |
1999 | Čína otevřená | Ha Tae-kwon |
Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
17–16, 15–8 | Vítěz |
1999 | Finále světové Grand Prix | Ha Tae-kwon |
Tony Gunawan Candra Wijaya |
7–15, 15–8, 11–15 | Runner-up |
2000 | All England Open | Ha Tae-kwon |
Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
15–4, 13–15, 17–15 | Vítěz |
2000 | Swiss Open | Ha Tae-kwon |
Jens Eriksen Jesper Larsen |
15–12, 15–2 | Vítěz |
2001 | Korea otevřená | Ha Tae-kwon |
Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
15–9, 15–4 | Vítěz |
2002 | All England Open | Ha Tae-kwon |
Eng Hian Flandy Limpele |
7–2, 7–2, 1–7, 7–3 | Vítěz |
2002 | Korea otevřená | Ha Tae-kwon |
Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
7–0, 7–4, 7–0 | Vítěz |
2002 | Čínský Tchaj -pej otevřený | Ha Tae-kwon |
Bambang Suprianto Candra Wijaya |
15–9, 13–15, 15–3 | Vítěz |
2002 | Singapur otevřen | Ha Tae-kwon |
Eng Hian Flandy Limpele |
8–15, 15–11, 14–17 | Runner-up |
2002 | Dutch Open | Ha Tae-kwon |
Jens Eriksen Martin Lundgaard Hansen |
15–8, 15–8 | Vítěz |
2002 | Dánsko otevřené | Ha Tae-kwon |
Chan Chong Ming Chew Choon Eng |
15–4, 15–8 | Vítěz |
2003 | Korea otevřená | Ha Tae-kwon |
Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
15–11, 15–6 | Vítěz |
2003 | Malajsie otevřena | Ha Tae-kwon |
Cai Yun Fu Haifeng |
17–15, 15–11 | Vítěz |
2003 | Dutch Open | Ha Tae-kwon |
Kim Yong-hyun Yim Bang-eun |
15–2, 15–2 | Vítěz |
2003 | Dánsko otevřené | Ha Tae-kwon |
Halim Haryanto Candra Wijaya |
16–17, 15–6, 15–8 | Vítěz |
2003 | Čínský Tchaj -pej otevřený | Ha Tae-kwon |
Eng Hian Flandy Limpele |
15–4, 15–1 | Vítěz |
2004 | Japonsko otevřené | Ha Tae-kwon |
Cai Yun Fu Haifeng |
15–7, 6–15, 15–6 | Vítěz |
Smíšená čtyřhra
Rok | Turnaj | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1995 | Čínský Tchaj -pej otevřený | Kim Shin-young |
Jens Eriksen Rikke Olsen |
10–15, 5–15 | Runner-up |
1995 | Švédská otevřená | Gil Young-ah |
Chen Xingdong Wang Xiaoyuan |
13–18, 15–5, 9–15 | Runner-up |
1995 | Malajsie otevřena | Gil Young-ah |
Tao Xiaoqiang Wang Xiaoyuan |
15–7, 15–9 | Vítěz |
1995 | Singapur otevřen | Gil Young-ah |
Tri Kusharjanto Minarti Timur |
12–15, 15–9, 10–15 | Runner-up |
1995 | US Open | Gil Young-ah |
Tri Kusharjanto Minarti Timur |
15–5, 10–15, 15–13 | Vítěz |
1995 | Kanada otevřena | Gil Young-ah |
Kang Kyung-jin Kim Mee-hyang |
15–7, 15–8 | Vítěz |
1996 | Japonsko otevřené | Gil Young-ah |
Park Joo-bong Ra Kyung-min |
7–15, 1–15 | Runner-up |
1996 | US Open | Chung Tak mladý |
Chris Hunt Helene Kirkegaard |
15–5, 15–7 | Vítěz |
1997 | Singapur otevřen | Park So-yun |
Bambang Suprianto Rosalina Riseu |
13–15, 9–15 | Runner-up |
1997 | US Open | Ra Kyung-min |
Bambang Suprianto Rosalina Riseu |
15–1, 15–3 | Vítěz |
1997 | Hong Kong otevřen | Ra Kyung-min |
Ha Tae-kwon Chung Jae-hee |
15–12, 15–3 | Vítěz |
1997 | Čína otevřená | Ra Kyung-min |
Liu Yong Ge Fei |
15–10, 15–6 | Vítěz |
1998 | Japonsko otevřené | Ra Kyung-min |
Jens Eriksen Marlene Thomsen |
15–12, 15–9 | Vítěz |
1998 | Švédská otevřená | Ra Kyung-min |
Chen Gang Tang Yongshu |
15–3, 15–3 | Vítěz |
1998 | All England Open | Ra Kyung-min |
Michael Søgaard Rikke Olsen |
15–2, 11–15, 15–5 | Vítěz |
1998 | Finále světové Grand Prix | Ra Kyung-min |
Simon Archer Joanne Goode |
15–6, 15–9 | Vítěz |
1999 | Korea otevřená | Ra Kyung-min |
Liu Yong Ge Fei |
15–6, 15–8 | Vítěz |
1999 | Švédská otevřená | Ra Kyung-min |
Ha Tae-kwon Chung Jae-hee |
15–1, 15–4 | Vítěz |
1999 | Singapur otevřen | Ra Kyung-min |
Michael Søgaard Rikke Olsen |
15–4, 15–8 | Vítěz |
1999 | Finále světové Grand Prix | Ra Kyung-min |
Tri Kusharjanto Minarti Timur |
15–5, 15–7 | Vítěz |
2000 | Korea otevřená | Ra Kyung-min |
Tri Kusharjanto Minarti Timur |
15–13, 15–3 | Vítěz |
2000 | All England Open | Ra Kyung-min |
Liu Yong Ge Fei |
15–10, 15–2 | Vítěz |
2000 | Swiss Open | Ra Kyung-min |
Zhang Jun Gao Ling |
15–8, 15–9 | Vítěz |
2000 | Malajsie otevřena | Ra Kyung-min |
Tri Kusharjanto Minarti Timur |
15–7, 15–8 | Vítěz |
2001 | Korea otevřená | Ra Kyung-min |
Zhang Jun Gao Ling |
15–8, 15–11 | Vítěz |
2001 | Hong Kong otevřen | Ra Kyung-min |
Khunakorn Sudhisodhi Saralee Thungthongkam |
3–7, 7–0, 7–2, 7–2 | Vítěz |
2002 | All England Open | Ra Kyung-min |
Jens Eriksen Mette Schjoldager |
7–3, 7–3, 7–0 | Vítěz |
2002 | Swiss Open | Ra Kyung-min |
Jonas Rasmussen Jane F. Bramsen |
7–3, 7–5, 1–7, 7–4 | Vítěz |
2002 | Korea otevřená | Ra Kyung-min |
Michael Søgaard Rikke Olsen |
7–1, 7–3, 7–5 | Vítěz |
2002 | Japonsko otevřené | Ra Kyung-min |
Nova Widianto Vita Marissa |
7–3, 7–2, 7–2 | Vítěz |
2002 | Singapur otevřen | Ra Kyung-min |
Nathan Robertson Gail Emms |
11–2, 13–10 | Vítěz |
2002 | Dutch Open | Lee Kyung-vyhrál |
Ha Tae-kwon Hwang Yu-mi |
11–9, 11–2 | Vítěz |
2002 | Dánsko otevřené | Hwang Yu-mi |
Nova Widianto Vita Marissa |
11–6, 4–11, 11–7 | Vítěz |
2003 | Korea otevřená | Ra Kyung-min |
Kim Yong-hyun Lee Hyo-jung |
11–5, 11–4 | Vítěz |
2003 | Singapur otevřen | Ra Kyung-min |
Zheng Bo Zhang Jiewen |
15–5, 15–9 | Vítěz |
2003 | Indonésie otevřena | Ra Kyung-min |
Zhang Jun Gao Ling |
10–15, 15–11, 15–6 | Vítěz |
2003 | Malajsie otevřena | Ra Kyung-min |
Nathan Robertson Gail Emms |
15–6, 15–5 | Vítěz |
2003 | Dutch Open | Ra Kyung-min |
Kim Yong-hyun Lee Hyo-jung |
15–4, 15–2 | Vítěz |
2003 | Dánsko otevřené | Ra Kyung-min |
Kim Yong-hyun Lee Hyo-jung |
17–16, 15–10 | Vítěz |
2003 | German Open | Ra Kyung-min |
Zhang Jun Gao Ling |
15–12, 11–15, 15–8 | Vítěz |
2003 | Hong Kong otevřen | Ra Kyung-min |
Zhang Jun Gao Ling |
15–7, 15–10 | Vítěz |
2003 | Čínský Tchaj -pej otevřený | Ra Kyung-min |
Nova Widianto Vita Marissa |
15–7, 15–5 | Vítěz |
2004 | Swiss Open | Ra Kyung-min |
Zhang Jun Gao Ling |
15–2, 15–8 | Vítěz |
2004 | All England Open | Ra Kyung-min |
Kim Yong-hyun Lee Hyo-jung |
15–8, 17–15 | Vítěz |
2004 | Korea otevřená | Ra Kyung-min |
Kim Yong-hyun Lee Hyo-jung |
15–5, 15–11 | Vítěz |
IBF International (2 tituly)
Mužská čtyřhra
Rok | Turnaj | Partner | Oponent | Skóre | Výsledek |
---|---|---|---|---|---|
1999 | Austrálie mezinárodní | Yoo Yong-sung |
Ha Tae-kwon Lee Dong-soo |
14–17, 15–9, 15–12 | Vítěz |
2002 | Satelit Malajsie | Ha Tae-kwon |
Jeremy Gan Gan Teik Chai |
15–4, 15–0 | Vítěz |
Reference
externí odkazy
- KIM Dong Moon na BWF .tournamentsoftware.com
- KIM Dong Moon na InternationalBadminton.org na Wayback Machine (archivováno 2007-09-30)