Ceny Franklinova institutu - Franklin Institute Awards
Ceny Franklinova institutu | |
---|---|
Země | USA |
Předložený | Franklin Institute (Muzeum vědy) |
Nejprve oceněn | 1824 |
webová stránka | Ceny Franklinova institutu |
The Franklin Institute Awards (nebo Benjamin Franklin Medal) je americká cena za vědu a inženýrství, kterou uděluje muzeum vědy s názvem Franklin Institute , Philadelphia, Pennsylvania, USA. Ocenění Franklin Institute zahrnuje medaile Benjamina Franklina v sedmi oblastech vědy a techniky, Bower Awards a Prize for Achievement in Science a Bower Award for Business Leadership.
Medaile Benjamina Franklina
V roce 1998 byly medaile Benjamina Franklina vytvořeny reorganizací všech udělených medailí, které v té době představil The Franklin Institute, do skupinových medailí uznávajících sedm oblastí studia: chemie, počítačové a kognitivní vědy, vědy o Zemi a životním prostředí, elektrotechnika, Věda o životě, strojírenství a fyzika. První medaile Benjamina Franklina byly představeny v roce 1998.
Medailisty vybírá Výbor pro vědu a umění (CS&A) složený z místních akademiků a profesionálů z oblasti Philadelphie.
Bower Awards
Bower Award a Prize for Achievement in Science a Bower Award for Business Leadership jsou nejnovější ceny, které byly získány odkázáním 7,5 milionu dolarů od Henryho Bowera v roce 1988. Roční ceny Bower jsou každý 250 000 USD.
Bývalá ocenění
- Medaile Elliotta Cressona
- Medaile Franka P. Browna
- Franklinova medaile
- Medaile George R. Hendersona
- Gerhard W. Goetze
- Medaile Howarda N. Pottse
- Medaile Johna Price Wetherilla
- Medaile Johna Scotta
- Medaile Stuarta Ballantina
Seznam laureátů
Následující tabulka uvádí laureáty medaile Benjamina Franklina (včetně vítězů Bower Prizewin) od roku 1998.
Rok | název | Pole |
---|---|---|
1998 | John Diebel | Bower Award za obchodní vedení |
1998 | Emmanuel Desurvire | Inženýrství |
1998 | Robert B. Laughlin | Fyzika |
1998 | David N. Payne | Inženýrství |
1998 | Stanley B. Prusiner | Přírodní věda |
1998 | Martin J. Rees | Fyzika, Bower Award a Cena za úspěchy ve vědě |
1998 | Horst L. Stormer | Fyzika |
1998 | Daniel C. Tsui | Fyzika |
1998 | Ahmed H. Zewail | Chemie |
1999 | Ralph J. Cicerone | Věda o Zemi, Bower Award a Cena za úspěchy ve vědě |
1999 | Noam Chomsky | Počítačová a kognitivní věda |
1999 | Douglas C. Engelbart | Počítačová a kognitivní věda |
1999 | Walter Kaminsky | Chemie |
1999 | Barry J. Marshall | Přírodní věda |
1999 | John C. Mather | Fyzika |
1999 | Richard W. Shorthill | Počítačová a kognitivní věda |
1999 | Akira Tonomura | Fyzika |
1999 | P. Roy Vagelos | Bower Award za obchodní vedení |
1999 | Victor Vali | Počítačová a kognitivní věda |
2000 | John Cocke | Počítačová a kognitivní věda |
2000 | Eric Cornell | Fyzika |
2000 | Gordon Danby | Strojírenství |
2000 | Eville Gorham | Věda o Zemi |
2000 | Robert H. Grubbs | Chemie |
2000 | Wolfgang Ketterle | Fyzika |
2000 | Antoine Labeyrie | Elektrotechnika |
2000 | James R. Powell | Strojírenství |
2000 | Alexander Rich | Life Science, Bower Award a Cena za úspěchy ve vědě |
2000 | William J. Rutter | Life Science, Bower Award for Business Leadership |
2000 | Carl Wieman | Fyzika |
2001 | Paul Baran | Elektrotechnika, Bower Award a Cena za úspěchy ve vědě |
2001 | Judah Folkman | Přírodní věda |
2001 | Alan H. Guth | Fyzika |
2001 | Irwin Mark Jacobs | Bower Award za obchodní vedení |
2001 | Marvin Minsky | Počítačová a kognitivní věda |
2001 | K. Barry Sharpless | Chemie |
2001 | Rob Van der Voo | Věda o Zemi |
2001 | Bernard Widrow | Elektrotechnika |
2002 | Norman L. Allinger | Chemie |
2002 | John W. Cahn | Materials Science, Bower Award a Prize for Achievement in Science |
2002 | Mary-Dell Chilton | Přírodní věda |
2002 | Sumio Iijima | Fyzika |
2002 | Gordon E. Moore | Bower Award za obchodní vedení |
2002 | Shuji Nakamura | Inženýrství |
2002 | Alexandra Navrotsky | Věda o Zemi |
2002 | Lucy Suchmanová | Počítačová a kognitivní věda |
2003 | Bishnu S.Atal | Elektrotechnika |
2003 | John N. Bahcall | Fyzika |
2003 | Raymond Davis Jr. | Fyzika |
2003 | Jane Goodallová | Přírodní věda |
2003 | Robin M. Hochstrasser | Chemie |
2003 | Masatoshi Koshiba | Fyzika |
2003 | Paul B. MacCready | Engineering, Bower Award a Prize for Achievement in Science |
2003 | John McCarthy | Počítačová a kognitivní věda |
2003 | Norman A. Phillips | Věda o Zemi |
2003 | Josepha Smagorinského | Věda o Zemi |
2003 | Charles H. Thornton | Inženýrství |
2004 | Roger Bacon (fyzik) | Strojírenství |
2004 | Seymour Benzer | Life Science, Bower Award a Cena za úspěchy ve vědě |
2004 | Raymond V. Damadiane | Bower Award za obchodní vedení |
2004 | Harry B. Gray | Chemie |
2004 | Richard M. Karp | Počítačová a kognitivní věda |
2004 | Robert B. Meyer | Fyzika |
2004 | Robert E. Newnham | Elektrotechnika |
2005 | Elizabeth Helen Blackburnová | Přírodní věda |
2005 | Aravind K. Joshi | Počítačová a kognitivní věda |
2005 | Henri B. Kagan | Chemie, Bowerova cena a cena za úspěchy ve vědě |
2005 | Yoichiro Nambu | Fyzika |
2005 | Peter R. Vail | Věda o Zemi |
2005 | Andrew J. Viterbi | Elektrotechnika |
2005 | Alejandro Zaffaroni | Bower Award za obchodní vedení |
2006 | Ray W. Clough | Inženýrství |
2006 | Samuel J. Danishefsky | Chemie |
2006 | Narain G. Hingorani | Elektrotechnika, Bower Award a Cena za úspěchy ve vědě |
2006 | Luna B. Leopold | Věda o Zemi |
2006 | Donald Norman | Počítačová a kognitivní věda |
2006 | Fernando Nottebohm | Přírodní věda |
2006 | Giacinto Scoles | Fyzika |
2006 | J. Peter Toennies | Fyzika |
2006 | RE Turner | Bower Award za obchodní vedení |
2006 | M. Gordon Wolman | Věda o Zemi |
2007 | Norman R. Augustine | Bower Award za obchodní vedení |
2007 | Klaus Biemann | Chemie |
2007 | Stuart K. Card | Computer and Cognitive Science, Bower Award and Prize for Achievement in Science |
2007 | Robert H. Dennard | Elektrotechnika |
2007 | Merton C. Vlámové | Věda o materiálech |
2007 | Arthur B. McDonald | Fyzika |
2007 | Steven W. Squyres | Věda o Zemi |
2007 | Yoji Totsuka | Fyzika |
2007 | Nancy Wexler | Přírodní věda |
2008 | Victor Ambros | Přírodní věda |
2008 | David Baulcombe | Přírodní věda |
2008 | Wallace Broecker | Věda o Zemi |
2008 | Albert Eschenmoser | Chemie |
2008 | Deborah Jin | Fyzika |
2008 | Takeo Kanade | Computer and Cognitive Science, Bower Award and Prize for Achievement in Science |
2008 | Judea Pearl | Počítačová a kognitivní věda |
2008 | Arun Phadke | Elektrotechnika |
2008 | Gary Ruvkun | Přírodní věda |
2008 | Frederick Smith | Bower Award za obchodní vedení |
2008 | James Thorp | Elektrotechnika |
2009 | Růžena Bajcsyová | Počítačová a kognitivní věda |
2009 | Stephen J. Benkovic | Přírodní věda |
2009 | Sandra M. Faberová | Fyzika, Bower Award a Cena za úspěchy ve vědě |
2009 | J. Frederick Grassle | Věda o Zemi |
2009 | T. Boone Pickens | Bower Award za obchodní vedení |
2009 | Richard J. Robbins | Inženýrství |
2009 | George M. Whitesides | Chemie |
2009 | Lotfi A. Zadeh | Elektrotechnika |
2010 | J. Ignacio Cirac | Fyzika |
2010 | Shafrira Goldwasser | Počítačová a kognitivní věda |
2010 | Peter C. Nowell | Přírodní věda |
2010 | Gerhard M. Sessler | Elektrotechnika |
2010 | D. Brian Spalding | Strojírenství |
2010 | JoAnne Stubbe | Chemie |
2010 | James Edward Maceo West | Elektrotechnika |
2010 | David J. Wineland | Fyzika |
2010 | Peter Zoller | Fyzika |
2010 | W. Richard Peltier | Earth and Environmental Science, Bower Award for Achievement in Science |
2010 | William H. Gates | Bower Award za obchodní vedení |
2011 | John Robert Anderson (psycholog) | Počítačová a kognitivní věda |
2011 | Jillian F. Banfield | Věda o Zemi a životním prostředí |
2011 | Nicola Cabibbo | Fyzika |
2011 | Ingrid Daubechies | Elektrotechnika |
2011 | Dean Kamen | Strojírenství |
2011 | KC Nicolaou | Chemie |
2011 | George Church | Life Science, Bower Award za úspěch ve vědě |
2011 | Fred Kavli | Bower Award za obchodní vedení |
2012 | Vladimír Vapník | Počítačová a kognitivní věda |
2012 | Lonnie Thompson | Věda o Zemi a životním prostředí |
2012 | Ellen Stone Mosley-Thompson | Věda o Zemi a životním prostředí |
2012 | Sean B. Carroll | Přírodní věda |
2012 | Jerry Nelson (astronom) | Elektrotechnika |
2012 | Rashid Sunyaev | Fyzika |
2012 | Zvi Hashin | Strojírenství |
2012 | Louis E. Brus | Chemistry, Bower Award za úspěch ve vědě |
2012 | John Chambers | Bower Award za obchodní vedení |
2013 | Jerrold Meinwald | Chemie |
2013 | Vilém Labov | Počítačová a kognitivní věda |
2013 | Robert A. Berner | Věda o Zemi a životním prostředí |
2013 | Rudolf Jaenisch | Přírodní věda |
2013 | Subra Suresh | Strojírenství |
2013 | Alexandrem Dalgarnem | Fyzika |
2013 | Michael S.Dell | Bower Award za obchodní vedení |
2013 | Kenichi Iga | Elektrotechnika, Bower Award za úspěch ve vědě |
2014 | Daniel Kleppner | Fyzika |
2014 | Christopher T. Walsh | Chemie |
2014 | Lisa Tauxe | Věda o Zemi a životním prostředí |
2014 | Shunichi Iwasaki | Elektrotechnika |
2014 | Mark H. Kryder | Elektrotechnika |
2014 | Joachim Frank | Přírodní věda |
2014 | Ali H. Nayfeh | Strojírenství |
2014 | Edmund M. Clarke | Computer and Cognitive Science, Bower Award for Achievement in Science |
2014 | William W. George | Bower Award za obchodní vedení |
2015 | Stephen Lippard | Chemie |
2015 | Elissa Newport | Počítačová a kognitivní věda |
2015 | Syukuro Manabe | Věda o Zemi a životním prostředí |
2015 | Roger F. Harrington | Elektrotechnika |
2015 | Cornelia Bargmannová | Přírodní věda |
2015 | Charles L. Kane | Fyzika |
2015 | Eugene Mele | Fyzika |
2015 | Shoucheng Zhang | Fyzika |
2015 | Jon Huntsman, starší | Bower Award za obchodní vedení |
2015 | Jean-Pierre Kruth | Strojírenství, Bower Award za úspěch ve vědě |
2016 | Nadrian C. Seeman | Chemie |
2016 | Yale N. Patt | Počítačová a kognitivní věda |
2016 | Brian F. Atwater | Věda o Zemi a životním prostředí |
2016 | Solomon W. Golomb | Elektrotechnika |
2016 | Robert S. Langer | Přírodní věda |
2016 | Shu Chien | Strojírenství |
2016 | Patrick Soon-Shiong | Bower Award za obchodní vedení |
2016 | William J. Borucki | Physics, Bower Award for Achievement in Science |
2017 | Krzysztof Matyjaszewski | Chemie |
2017 | Mitsuo Sawamoto | Chemie |
2017 | Michael I. Posner | Počítačová a kognitivní věda |
2017 | Nick Holonyak, Jr. | Elektrotechnika |
2017 | Douglas C. Wallace | Přírodní věda |
2017 | Mildred S. Dresselhaus | Věda o materiálech a inženýrství |
2017 | Marvin L. Cohen | Fyzika |
2017 | Claude Lorius | Earth and Environmental Science, Bower Award for Achievement in Science |
2017 | Alan Mulally | Bower Award za obchodní vedení |
2018 | Susan Trumbore | Věda o Zemi a životním prostředí |
2018 | Manijeh Razeghi | Elektrotechnika |
2018 | Adrian Bejan | Strojírenství |
2018 | Helen Rhoda Quinn | Fyzika |
2018 | John B. Goodenough | Chemie |
2018 | Vinton Grey Cerf | Počítačová a kognitivní věda |
2018 | Robert E. Kahn | Počítačová a kognitivní věda |
2018 | Philippe Horvath | Life Science, Bower Award za úspěch ve vědě |
2018 | Anne M. Mulcahyová | Bower Award za obchodní vedení |
2019 | John J. Hopfield | Fyzika |
2019 | John A. Rogers | Materiálové inženýrství |
2019 | James P. Allison | Přírodní věda |
2019 | Eli Yablonovitch | Elektrotechnika |
2019 | Gene E. Likens | Věda o Zemi a životním prostředí |
2019 | Marcia K. Johnsonová | Počítačová a kognitivní věda |
2019 | Frances H. Arnold | Chemistry, Bower Award za úspěch ve vědě |
2019 | Indra K. Nooyi | Bower Award za obchodní vedení |
2020 | Roberto Car | Chemie |
2020 | Michele Parrinello | Chemie |
2020 | Henry C. Kapteyn | Fyzika |
2020 | Margaret Murnane | Fyzika |
2020 | Jeremy Nathans | Přírodní věda |
2020 | C. Daniel Mote | Strojírenství |
2020 | Monica Turnerová | Věda o Zemi a životním prostředí |
2020 | Barbara Partee | Počítačová a kognitivní věda |
2020 | Kunihiko Fukušima | Bower Award za úspěch ve vědě |
2020 | Arthur D. Levinson | Bower Award za obchodní vedení |
Viz také
Reference
externí odkazy
- Franklinův institut. Vítězové. Vítězové medaile Benjamina Franklina .
- Seznam skladeb pro YouTube od všech vítězů cen Franklin Institute